Wróć na stronę główną

Innowacyjny Tryb Rozwojowy zamiast RTR. Ile firm obejmie?

Refundacyjny Tryb Rozwojowy zmieni nazwę. Zdecydowałno o zastąpieniu refundacji innowacyjnością, aby podkreślić rolę tego obszaru.

Zmieniono nazwę na Innowacyjny Tryb Rozwojowy, żeby podkreślał innowacyjność, a odchodził od refundacji – mówi wiceminister zdrowia Marcin Czech. Mechanizm ma być podobny jak w RTR. Resort pracuje nad nim już od dawna. Zmieni się uzasadnienie oraz formy wsparcia. Poza ministerstwami pracuje nad tym też podmiot zewnętrzny, który będzie uzasadniać decyzje.

Planowany jest też skrócony proces refundacyjny dla „przyjaciół polskiej gospodarki” albo zwolnienie z części opłat wniosków refundacyjnych. – Ale musimy być bardzo ostrożni jako MZ w kwestii zbliżania się do mechanizmów finansowych.Musimy patrzeć na alternatywne koszty innych leków. Pieniądze powinny być na refundację, także leków dla innych pacjentów, a nie wspieranie przemysłu. Tu zastrzeżenia zgłaszało m.in. WHO, więc to ministerstwo przedsiębiorczości i technologii powinno stworzyć listę i grupę zachęt, a nie resort zdrowia – mówi M. Czech.

Kiedy ITR wejdzie w życie?

Najpóźniej w I kwartale przyszłego roku mają być gotowe rozwiązania dotyczące ITR.

– Musimy mieć bardzo dokładnie opisaną metodykę i kryteria doboru firm. W tej tabeli są polskie i niepolskie firmy, które mają badania, aktywności produkcyjne, wysokie zatrudnienie w Polsce, prowadzą eksport – mówi M. Czech. Jak dodaje, tym zajmuje się teraz resort przedsiębiorczości.

– Pracując w danej firmie, chcielibyście Państwo dokładnie wiedzieć, dlaczego się znaleźliście lub dlaczego nie – podkreśla wiceminister. Chodzi też o to, by uniknąć zarzutów udzielania pomocy publicznej.

Ile firm?

Ma powstać lista firm – przyjaciół polskiej gospodarki – i to one dostaną bardziej przyjazne rozwiązania. Lista nie jest gotowa, ale ze wstępnych szacunków MZ wynika, że będzie ich 10. – Kolejne 10 firm będzie na liście rezerwowej, czy aplikującej – wyjaśnił M. Czech.

Źródło: www.politykazdrowotna.com