Wróć na stronę główną

Nowe Zarządzenie Prezesa NFZ dot. programów lekowych

Jest już nowe Zarządzenie Prezesa NFZ dot. programów lekowych (44/2018/DGL) a w nim min.:

  • Dodano nowe substancje czynne i świadczenia, dostosowując przepisy NFZ do nowego rozporządzenia refundacyjnego
  • Współczynniki korygujące, premiujące stosowanie tańszych odpowiedników leków, co ma związek z prowadzeniem nowych leków generycznych/biopodobnych. Ale uwaga, ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych NFZ zmiany zafunkcjonują dopiero od 1 listopada 2018 r.
  • Zupełną nowością jest konieczność dołączenia pozytywnej opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego w odpowiedniej dziedzinie medycyny do wniosku o utworzenie nowego miejsca udzielania świadczeń z zakresu programów lekowych.
  • W ocenie finansowych skutków regulacji NFZ stwierdził, że wprowadzenie zmian wynikających z obwieszczenia refundacyjnego Ministra Zdrowia może skutkować przekroczeniem całkowitego budżetu na refundacje w 2018 r. a tym samym uruchomieniem mechanizmu payback. Ryzyko przekroczenia całkowitego budżetu na refundację (CBnR) należy ocenić jako wysokie, ponieważ w chwili obecnej NFZ nie posiada środków, które mogłyby zostać przeznaczone na jego zwiększenie. Dodatkowo pięć OW NFZ zgłosiło w maju br. brak wolnych środków, które mogłyby zostać przeznaczone na finansowanie postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nowych programów lekowych objętych refundacją od 1 maja 2018 r. Co więcej, w piśmie L.dz. KK 073-112/2018 konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej potwierdził zagrożenie przekroczenia CBnR w 2018 r. w związku z wprowadzeniem do refundacji kosztownych leków.