Wróć na stronę główną

Koszt refundacji leków onkologicznych I-X 2017 r.

Wydatki NFZ na refundację leków w programach lekowych i chemioterapii wyniosły w okresie od stycznia do października 2017 r. ponad 3 mld zł.

NFZ w swoich komunikatach podaje łączny koszt leków rozliczanych w programach lekowych i w katalogu chemioterapii, bez rozróżnienia ile wydaje na programy dla pacjentów onkologicznych. Policzyliśmy ile kosztuje Płatnika leczenie onkologiczne.

3 074 608 866 zł – to wydatki publiczne na leki w programach lekowych i katalogu chemioterapii, z tego 58% (1 791 037 134 zł) to koszt leczenia onkologicznego.

Tak zmieniły się kwoty w ciągu jednego miesiąca:

53 % wydatków NFZ na leczenie nowotworów generuje 10 produktów. Poniższe dane dotyczą okresu I-X 2017 r.

 

Dla porównania, tak zwiększyła się kwota refundacji tych leków w ciągu jednego miesiąca

 

O metodzie

  • dane zostały przygotowane na podstawie komunikatów NFZ na temat wielkości kwoty refundacji i ilości zrefundowanych opakowań jednostkowych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz jednostkowych wyrobów medycznych.
  • komunikaty NFZ zawierają kody EAN, liczbę opakowań i wartość refundacji leków m.in. we wszystkich programach lekowych i chemioterapii. Znalezienie informacji o lekach refundowanych w leczeniu onkologicznym wymaga dokładnej analizy.
  • Lek MabThera znajduje się w wykazach leków refundowanych jednocześnie w programach lekowych i w katalogu chemioterapii.

 

 

Iza Bobowska