Wróć na stronę główną

TOP 10 Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) wg całkowitej wartości hospitalizacji

Do aplikacji pharmcalculators.com dodane zostały nowe kalkulatory dotyczące realizacji Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP)!

Na ich podstawie zestawiono 10 TOP JGP w 2019 roku pod względem wysokości całkowitej wartości hospitalizacji.

Spośród wszystkich JGP, wartość hospitalizacji dla grupy o kodzie E53G – Niewydolności krążenia była najwyższa i wyniosła blisko 805 mln PLN, natomiast liczba hospitalizacji dla E53G wyniosła 207 727. Leczenie niewydolności krążenia jest przede wszystkim realizowane przez szpitale I stopnia, które wykonały najwięcej hospitalizacji (96 699) a ich całkowita wartość w 2019 wyniosła 370,5 mln  PLN.

Na drugim miejscu znajduje się grupa A48 – Kompleksowe leczenie udarów mózgu > 7 dni w oddziale udarowym z wartością hospitalizacji na poziomie 646 mln PLN i liczbą hospitalizacji – 60 tyś. Kompleksowe leczenie udarów jest realizowane przede wszystkim przez szpitale II i III stopnia.

Inne grupy JGP, na które NFZ wydaje najwięcej to m.in: B19G Usunięcie zaćmy – kategoria II, H14 Endoprotezoplastyka pierwotna całkowita biodra z rekonstrukcją kostną, endoprotezoplastyka stawu biodrowego z zastosowaniem trzpienia przynasadowego, kapoplastyka stawu biodrowego, N01 Poród, E12G Ostre zespoły wieńcowe – leczenie inwazyjne.

Chcesz sprawdzić interesującą Cię grupę JGP – sprawdź szczegóły na pharmcalculators.com